نهاد خانواده یکی از نهادهای مهم اجتماعی است
ژوئن 26, 2018
تفاوت یادگیری و حافظه در چیست؟
ژوئن 26, 2018

پرستو امیری- کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

کتاب و کتابخوانی دریچه ای ست به سوی آگاهی و داشتن زندگی بهتر و پربارتر. کتاب، دید انسان را وسعت می دهد و آگاهی، از رنج می کاهد.بسیاری از والدین تمایل دارند کودکان خود را کتاب خوان و اهل مطالعه بار بیاورند؛ اما شاید راه های اصول این کار را بلد نباشند.
برخی از این روش های برای خردسالان است و برخی برای کودکان بزرگتر. بعضی از این روش ها را می توانید حتی در مورد کودکان یک دو ساله هم انجام دهید و بعضی دیگر برای کودکان پیش دبستانی، دبستانی و نوجوانان مناسب هستند.
راه های علاقه مند کردن کودک به کتاب
مهم ترین مسئله این است که بردباری و حوصله داشته باشید. یادتان باشد، “زمان” بهترین هدیه ای ست که می توانید به فرزندتان بدهید. پس کتاب خوانی را جزو برنامه ی هر روزه ی خود قرار دهید. حتی اگر ده دقیقه هم فرصت داشتید حتما این کار را انجام دهید و یکی دو صفحه کتاب برای کودکتان بخوانید.
در خانه حتما یک کتابخانه حتی کوچک داشته باشید. می توانید از یک کمد یا یک قفسه به عنوان کتابخانه استفاده کنید به کودکتان اجازه دهید، کتابخانه، قفسه، یا جعبه ی مخصوص کتاب های شخصی خودش را داشته باشد یادتان باشد، اینجا کلاس درس نیست و شما هم آموزگار نیستید.
کودکان خردسال را در خواندن کتاب مشارکت دهید و کتاب خوانی را برای او شادی بخش کنید. برای نمونه کتاب هایی با برگ های ضدآب تهیه کنید و در حمام برای کودک بخوانید.
هنگام خواندن کتاب، تلویزیون را خاموش کنید.یادتان باشد کتاب ها، باید مثل اسباب بازی ها یا کنترل تلویزیون، همیشه در دسترس کودک باشند.
کتاب ها برای تزئین کتابخانه ی شما نیستند و نباید دسترسی به آن ها، برای کودک سخت باشد. پس همیشه یکی دو کتاب جذاب را روی میز، یا زمین در دسترس کودک قرار دهید.
اگر کودکتان به چیز خاصی علاقه دارد (برای نمونه حیوانات، ماشین، هواپیما، …) برای او کتاب های علمی در آن زمینه تهیه کنید و تشویقش کنید در رابطه با موضوع مورد علاقه اش اطلاعات کسب کند و در این مورد با او بحث کنید. کتاب هایی انتخاب کنید که از عکس در آن ها استفاده شده باشد.
کودکتان را به عضویت یک کتابخانه عمومی در آورید و هر چند وقت یکبار با او به “گردش کتاب” بروید. اینگونه او هم احساس بزرگ بودن می کند، هم از کودکی با محیط کتابخانه ها آشنا می شود. خواهید دید که “گردش کتاب” از تفریح های مورد علاقه او خواهد شد.
در این گردش او را به کتابخانه ببرید و اجازه دهید در قسمت کتاب کودک بگردد و کتاب ها را تماشا کند. به او استقلال عمل بدهید تا هر کتابی را که خواست انتخاب کند.

 

5 دیدگاه ها

  1. نودی گفت:

    من چطوری ازتون تشکر کنم؟

  2. همستر گفت:

    بسیار عالی بود و لذت بردم. باز هم مطلب جدید بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *